Dá sa na matematike počítať aj bez čísel? Vieme si uvariť kyslík? A čo sa stane, keď sa učiteľ na chvíľu sám stane žiakom? Odpovede na tieto otázky ponúklo podujatie Magickí učitelia v Snine, ktoré sa konalo 26. februára 2020. Zúčastnili sa ho finalisti národnej ceny Učiteľ Slovenska a absolventi vzdelávacieho programu Komenského inštitút z rôznych kútov krajiny.
„Chceme ukázať verejnosti, že na Slovensku máme množstvo kvalitných učiteľov, ktorí učia zaujímavo a zaslúžia si za svoju prácu naše ocenenie. Zároveň by sme radi inšpirovali ďalších učiteľov a podnietili ich, aby sa aj oni vzdelávali. Pretože veríme, že vynikajúce školstvo tvoria vynikajúci učitelia a vyučovanie, ktoré bude dávať zmysel a baviť ich, bude takisto baviť aj ich žiakov,“ hovorí Radoslav Plánička, koordinátor Komenského inštitútu.
Pedagógovia z okresu Snina zažili inšpiratívne workshopy a zdieľali si medzi sebou skúsenosti. Ich kolegovia z celého Slovenska im predstavili možnosti pre budovanie pozitívnych vzťahov medzi žiakmi a učiteľmi, ako na hodinách „zobudiť“ žiakov a ,,nakopnúť“ výučbu, aby to v triede „žilo” alebo ako môže učiteľ učiť a sám byť žiakom. Počítali bez čísel a to na hodine matematiky Hejného metódou. Pre všetkých, ktorých zaujíma téma vzdelávania bola určená podvečerná diskusia ,,Ako vzdelávať deti pre spokojný život?” s učiteľmi a primátorkou Sniny pani Danielou Galandovou. Rodičia s deťmi si zase prišli vyskúšať, aké to je, keď sa v škole učí bádaním a nie z poznámkových zošitov.
Podobné akcie plánujeme aj v ďalších slovenských mestách.
Máte aj vy inšpiratívneho učiteľa alebo učiteľku? Nominujte ich na národné ocenenie Učiteľ Slovenska. Môžete tak urobiť tu.