fbpx

Renáta Železňáková

Cirkevná spojená škola v Dolnom Kubíne

Volám sa Renáta, “Renči” Železňáková a pochádzam z krásneho oravského mestečka Trstená. Momentálne pracujem na Cirkevnej spojenej škole v Dolnom Kubíne, kde učím slovenský jazyk a dejepis na základnej škole a osemročnom gymnáziu.

Keď som bola malá, nikdy som netúžila stať sa učiteľkou, ale keďže som rada čítala, láska k literatúre ma doviedla k tej ďalšej, ktorou sa pre mňa stala škola, vyučovanie a práca so žiakmi. Už vyše 12 rokov pracujem v školstve a veľmi rada o sebe hovorím, že som „hyperaktívna učiteľka“, pretože si myslím, že ma to úplne vystihuje. Počas svojej praxe som zažila skutočne najrozličnejšie pedagogické situácie, niekedy radostné a možno niekedy aj menej, ale každá ma niečo naučila. 

Vo výučbe uplatňujem tvorivosť, aktivitu, zvedavosť, motiváciu, prísnosť so srdcom a osobný prístup ku každému žiakovi. Moja životná, ale aj vyučovacia filozofia je postavená na myšlienke, že kto chce, hľadá spôsoby, kto nechce, hľadá dôvody, čo vždy vravím aj svojim žiakom.

Kde dobíjam baterky? V prírode, s priateľmi, s rodinou, na turistike, prechádzkach s mojou fenkou Zarou, ale aj pri dobrej knihe, návšteve divadla, a tých malých školských okamihoch, kedy si povieme, že učiť skutočne stojí za to. 

Prečo som sa prihlásila do Komenského inštitútu? Jednoducho zvedavosť, dychtivosť po nových poznatkoch, skúsenostiach – aj my učitelia sme zvedaví a bažíme po vedomostiach, nových spôsoboch a možnostiach výučby, rôznych zaujímavých nápadoch, vzájomnej inšpirácii. Všetky tieto aspekty nám umožnia rozvíjať naše pedagogické zručnosti.