fbpx

Komenského inštitút v spolupráci s partnermi vydal knihu „Učiaca sa škola“, ktorej autorom je Vladimír Burjan. Publikácia je súborným knižným vydaním materiálov, ktoré podrobne rozoberajú vybrané tézy z vízie „Učiace sa Slovensko“.

Ak Vás zaujímajú témy pojatia profesie učiteľa, cieľov výchovy a vzdelávania, obsah vzdelávania, konštruktivistický prístup, individualizácia vzdelávania, práca s nadanými žiakmi, hodnotenie žiakov, testovanie žiakov a pedagogické merania, organizovanie vyučovania, či prepájanie formálneho a neformálneho vzdelávania, kniha Učiaca sa škola Vám pomôže k uskutočneniu zmien v týchto oblastiach vo vašom vyučovaní alebo škole.

O knihe:

Počas tvorby vízie Učiace sa Slovensko v rokoch 2016 – 2017 sa podarilo vyvolať nádej, že slovenské školstvo sa konečne vydá na cestu potrebných zmien. Následné kroky ministerstva školstva (či skôr ich absencia) však mnohých zaskočili a opäť raz sklamali. Ozvali sa však mnohí riaditelia škôl a učitelia, ktorých vízia oslovila a ktorí sa odmietali zmieriť s tým, že by sa nemala premietnuť do praxe.

Ich iniciatívu zaregistrovali viaceré neziskové organizácie, ktoré sa rozhodli poskytnúť im pomocnú ruku. V rámci projektu Učiace sa školy, ktorý realizoval Komenského inštitút sa dvanásť škôl pustilo do zmien inšpirovaných dokumentom Učiace sa Slovensko. V rámci tohto projektu vznikli aj materiály, ktoré podrobne rozoberali vybrané tézy z Učiaceho sa Slovenska a poskytovali školám konkrétne návody, ako ich zavádzať do praxe.

Publikácia Učiaca sa škola je súborným knižným vydaním týchto materiálov. Jednotlivé kapitoly sú venované týmto témam: pojatie profesie učiteľa, ciele výchovy a vzdelávania, obsah vzdelávania, konštruktivistický prístup, individualizácia vzdelávania, práca s nadanými žiakmi, hodnotenie žiakov, testovanie žiakov a pedagogické merania, organizácia vyučovania, prepájanie formálneho a neformálneho vzdelávania a prostredie školy.

Zmeny a inovácie sú potrebné všade, školy nie sú výnimkou. Ako skonštatoval Adam Urbanski: „ak budeme všetko robiť tak, ako sme to vždy zvykli robiť, tak dostaneme iba to, čo sme vždy zvykli dostať.“ A s tým, čo dnes dostávame, mnohí spokojní nie sme. A ak to chcete počuť aj od renomovaného pedagóga Geoffreyho Pettyho, nech sa páči: „Nemôžete zlepšiť spôsob, akým učíte, ak ho nezmeníte

O autorovi:

Vladimír Burjan

Po absolvovaní Matematicko-fyzikálnej fakulty UK (1984) bol niekoľko rokov učiteľom matematiky na gymnáziu v Bratislave. Prvý porevolučný minister školstva Ladislav Kováč ho v roku 1990 prizval do svojho ministerského tímu, v ktorom pôsobil ako riaditeľ odboru všeobecného vzdelávania. Neskôr prijal ponuku z Výskumného ústavu pedagogického, aby tu založil a viedol skupinu merania výsledkov vzdelávania. Je jediným slovenským odborníkom, ktorý pôsobil v medzinárodnom tíme pripravujúcom pre OECD známe testy PISA. Na jar 1994 sa rozhodol odísť zo štátnych služieb. Založil spoločnosť EXAM testing, na čele ktorej stál nasledujúcich 25 rokov. Jedenásť rokov bol vydavateľom a šéfredaktorom časopisu DOBRÁ ŠKOLA. V súčasnosti je riaditeľom rovnomennej neziskovej organizácie. V rokoch 2016 – 2018 bol externým poradcom ministra školstva a jedným zo spoluautorov reformného dokumentu Učiace sa Slovensko.